The Sonic Center
The Lounge => Wikkity! => Topic started by: SonicAD on January 31, 2010, 06:00:12 pm
-
So with the Olympics starting in a couple weeks, let's have a little competition! Pick a competitor or team in each medal event. If they win gold you get 5 points, silver 3, and bronze 1. If people are tied, the tie will be broken by number of golds, then number of silvers. Picks will be due before the start of each competition, going by this schedule: http://www.vancouver2010.com/olympic-schedule-results/
Note that picks are due by the start of preliminary rounds for each event, and not the final, so for the first medal in Ski Jumping, Normal Hill, picks will be due by 10AM Pacific on Feb. 12, picks for the hockey tournament are required before the start of the first game, etc. All times used by me in this thread will be Pacific. For reference, Noon Pacific is 3PM on the east coast of the US, 8PM in London, and 7AM the next day in Sydney.
Picks due on Feb. 12:
10AM: Ski Jumping - Normal Hill
Feb. 13:
11:45AM: Alpine Skiing: Men's Downhill Postponed, update when rescheduled
12PM: Women's Ice Hockey
12PM: Speed Skating - Men's 5000m
1PM: Biathlon: Women's 7.5km Sprint
4:30PM: Freestyle Skiing: Ladies' Moguls
5PM: Luge - Men's Singles
5PM: Short Track Speed Skating: Men's 1500m
5:42PM: " " Ladies' 500m
Feb. 14:
10AM: Alpine Skiing: Ladies' Super Combined Postponed, will update when rescheduled
10AM: Nordic Combined: Individual Normal Hill/10km Cross Country
11:15AM: Biathlon: Men's 10km Sprint
1PM: Speed Skating: Ladies' 3000m
2:30PM - Freestyle Skiing: Men's Moguls
4:30PM - Figure Skating: Pairs
Feb. 15:
10AM: Cross-Country Skiing: Ladies' 10km Free
10:30AM: Alpine Skiing: Men's Downhill (rescheduled from Feb. 13)
10:30AM: Snowboarding: Men's Snowboard Cross
12:30PM: Cross-Country Skiing: Men's 15km Free
3:30PM: Speed Skating: Men's 500m
5PM: Luge: Women's Singles
Feb. 16:
9AM: Men's Curling
10AM: Alpine Skiing: Men's Super Combined Postponed, to Sunday.
10AM: Snowboard: Ladies' Snowboard Cross
10:30AM Biathlon: Women's 10km Pursuit
12PM: Men's Ice Hockey
12:45PM: Biathlon: Men's 12.5km Pursuit
1PM: Speed Skating: Ladies' 500m
2PM: Women's Curling
5:15PM: Figure Skating: Men's
Feb. 17:
10:15AM: Cross-Country Skiing: Ladies' Individual Sprint Classic
10:40AM: Cross-Country Skiing: Men's Individual Sprint Clasic
11AM: Alpine Skiing: Ladies' Downhill
1:05PM: Snowboarding: Men's Halfpipe
4PM: Speed Skating: Men's 1000m
5PM: Luge: Doubles
5PM: Short Track Speed Skating: Ladies' 500m
5:25PM Short Track Speed Skating: Men's 1000m
6:32PM Short Track Speed Skating: Men's 5000m Relay
Feb. 18:
9:30AM: Alpine Skiing: Ladies' Super Combined
10AM: Biathlon: Women's 15km Individual
12:30PM: Snowboarding: Ladies' Halfpipe
1PM: Biathlon: Men's 20km Individual
1PM: Speed Skating: Ladies' 1000m
4PM: Skeleton: Women's
6:30PM: Skeleton: Men's
Feb. 19:
10AM: Ski Jumping: Large Hill
11:30AM: Alpine Skiing: Men's Super-G
1PM: Cross-Country Skiing: Ladies' 15km Pursuit
4:45PM: Figure Skating: Ice Dancing
Feb. 20:
10AM: Alpine Skiing: Ladies' Super-G
10AM: Freestyle Skiing: Ladies' Aerials
1:30PM: Cross-Country Skiing: Men's 30km Pursuit
4:15PM: Speed Skating: Men's 1500m
5PM: Bobsleigh: Two-Man
5:45PM: Short Track Speed Skating: Ladies' 1500m
Feb. 21:
9:15AM: Freestyle Skiing: Men's Ski Cross
9:30AM: Alpine Skiing: Men's Super Combined
10AM: Alpine Skiing: Men's Giant Slalom postponed to Tuesday
10:45AM: Biathlon: Men's 15km Mass Start
1PM: Biathlon: Women's 12.5km Mass Start
3PM: Speed Skating: Ladies' 1500m
-
First picks are due late tomorrow morning US time, so if there's anyone who actually wants to participate you'd better let me know >_>
-
So for the first day's pick, in Ski Jumping - Normal Hill I'm taking Simon Ammann, because A: he looks like Harry Potter and B: he's really good. >_> Assuming anyone else takes part in this at least <_<
-
Going with "Simon Ammann" [Ski Jumping - Normal Hill], and not just because AD picked it, *cough* *cough*
But because out of everyone I've looked at, he seems like the best choice. Now I just need to find the channel. <_<
-
OK, for the picks due for Saturday:
Alpine Skiing - Men's Downhill: Bode Miller
Women's Ice Hockey (remember, overall, not just the day's games): USA
Speed Skating - Men's 5000m: Shani Davis
Biathlon - Women's 7.5km Sprint: Helena Jonsson
Freestyle Skiing - Ladies Moguls: Hannah Kearney
Luge - Men's Singles: David Moller
Short Track Speed Skating: Men's 1500m: Apolo Ohno
Short Track Speed Skating: Ladies' 500m: Kalyna Roberge
-
Medal results from Feb. 13:
Ski Jumping - Normal Hill
Gold: Simon Ammann (SonicAD, FKE)
Silver: Adam Malysz (OSG)
Bronze: Gregor Schlierenzauer
Speed Skating - Men's 5000m
Gold: Sven Kramer (OSG)
Silver: Seung-Hoon Lee
Bronze: Ivan Skobrev
Biathlon: Women's 7.5km Sprint
Gold: Anastazia Kuzmina
Silver: Magdalena Neuner
Bronze: Marie Dorin
Short Track Speed Skating: Men's 1500m:
Gold: Jung-Su Lee
Silver: Apolo Ohno (SonicAD)
Bronze: J.R. Celski
Freestyle Skiing: Ladies' Moguls
Gold: Hannah Kearney (SonicAD)
Silver: Jennifer Heil
Bronze: Shannon Bahrke
Points totals:
SonicAD: 13
OSG: 8
FKE: 5
Not too late to enter, there's still 78 of the 86 medal events that have entries still open!
EDIT: lol made a mistake and listed the Ladies' Moguls results as speed skating, so I nearly lost myself 5 points >_>. Also lol at OSG's pick for it coming in last <_<
-
Feb. 14 picks:
Nordic Combined: Individual Normal Hill/10km Cross Country: Bill Demong
Biathlon: Men's 10km Sprint: Ole Einar Bjoerndalen
Speed Skating: Ladies' 3000m: Kristina Groves
Freestyle Skiing: Men's Moguls: Dale Begg-Smith
Figure Skating: Pairs: Zhang/Zhang
-
heres my picks (basicly no idea who they are but they're near the top of the odds lists <_<)
Nordic Combined: Individual Normal Hill/10km Cross Country: Magnus-H. Moan
Biathlon: Men's 10km Sprint: Emil Hegle Svendsen
Speed Skating: Ladies' 3000m Cindy Klassen
Freestyle Skiing: Men's Moguls Dale Begg-Smith
Figure Skating: Pairs Short Program/Free Skating Savchenko/Szolkowy
-
Results for Feb. 14:
Biathlon: Men's 10km Sprint:
Gold: Vincent Jay
Silver: Emil Hegle Svendsen (OSG, fuzzerd)
Bronze: Jakov Fak
Speed Skating: Ladies' 3000m:
Gold: Martina Sablikova (OSG)
Silver: Stephanie Beckert
Bronze: Kristina Groves (SonicAD)
Nordic Combined: Individual Normal Hill/10km Cross Country
Gold: Jason Lamy Chappuis
Silver: Johnny Spillane
Bronze: Alessandro Pittin
Luge: Men's Singles
Gold: Felix Loch
Silver: David Moeller (OSG, SonicAD)
Bronze: Armin Zoeggeler
Freestyle Skiing: Men's Moguls
Gold: Alexandre Bilodeau (OSG)
Silver: Dale Begg-Smith (SonicAD, fuzzerd)
Bronze: Byron Wilson
Overall points:
OSG: 24
SonicAD: 20
fuzzerd: 6
FKE: 5
-
Cross-Country Skiing: Ladies' 10km Free: Charlotte Kalla
Alpine Skiing: Men's Downhill: Didier Cuche
Snowboarding: Men's Snowboard Cross: Jasey Jay Anderson
Cross-Country Skiing: Men's 15km Free: Lars Berger won
Speed Skating: Men's 500m: Tucker Fredricks
Luge: Women's Singles: Erin Hamlin
-
Cross-Country Skiing: Ladies' 10km Free: Kristina Smigun
Alpine Skiing: Men's Downhill (rescheduled from Feb. 13): sticking with Bode Miller as picked previously
Snowboarding: Men's Snowboard Cross: Nate Holland
Cross-Country Skiing: Men's 15km Free: Marcus Hellner
Speed Skating: Men's 500m: Jeremy Wotherspoon
Luge: Women's Singles: Erin Hamlin
-
Results for Feb. 15:
Cross-Country Skiing: Ladies' 10km Free:
Gold: Charlotte Kalla (fuzzerd)
Silver: Kristina Smigun-Vaehi (SonicAD)
Bronze: Marit Bjoergen
Alpine Skiing: Men's Downhill:
Gold: Didier Defago (sorry fuzzerd, looks like you went with the wrong Didier!)
Silver: Aksel Lund Svindal
Bronze: Bode Miller (SonicAD)
Cross-Country Skiing: Men's 15km Free:
Gold: Dario Cologna
Silver: Pietro Cottrer Piller
Bronze: Lukas Bauer
Snowboarding: Men's Snowboard Cross:
Gold: Seth Wescott
Silver: Mike Robertson
Bronze: Tony Ramoin
Figure Skating: Pairs:
Gold: Shen/Zhao (OSG)
Silver: Pang/Tong
Bronze: Savchenko/Szolkowy (Fuzzerd)
Speed Skating: Men's 500m:
Gold: Tae-Bum Mo
Silver: Keiichiro Nagashima
Bronze: Joji Kato
Overall points:
OSG: 29
SonicAD: 24
fuzzerd: 12
FKE: 5
-
Feb. 16 picks:
Men's Curling: Canada
Alpine Skiing: Men's Super Combined: Bode Miller
Snowboard: Ladies' Snowboard Cross: Lindsey Jacobellis
Biathlon: Women's 10km Pursuit: Magdalena Neuner
Men's Ice Hockey: Canada
Biathlon: Men's 12.5km Pursuit: Emil Hegle Svendsen
Speed Skating: Ladies' 500m: Kalyna Roberge
Women's Curling: Canada
Figure Skating: Men's: Evan Lysacek
-
Men's Curling: Britain
Alpine Skiing: Men's Super Combined: Bode Miller (gotta go with the us!)
Snowboard: Ladies' Snowboard Cross: Lindsey Jacobellis
Biathlon: Women's 10km Pursuit: Magdalena Neuner
Men's Ice Hockey: Canada (gotta)
Biathlon: Men's 12.5km Pursuit: JAY Vincent
Speed Skating: Ladies' 500m: Wang Beixing
Women's Curling: Sweden
Figure Skating: Men's: Daisuke Takahashi
-
Results for Feb. 16:
Biathlon: Women's 10km Pursuit:
Gold: Magdalena Neuner (OSG, SonicAD, fuzzerd)
Silver: Anastazia Kuzmina
Bronze: Marie Laure Brunet
Biathlon: Men's 12.5km Pursuit:
Gold: Bjorn Ferry
Silver: Christoph Sumann
Bronze: Vincent Jay (OSG, fuzzerd)
Luge: Women's:
Gold: Tatjana Huefner (OSG)
Silver: Nina Reithmayer
Bronze: Natalie Geisenberger
Snowboarding: Ladies' Snowboard Cross:
Gold: Maelie Ricker (OSG)
Silver: Deborah Anthonioz
Bronze: Olivia Nobs
Speed Skating: Ladies' 500m:
Gold: Sang-Hwa Lee (OSG)
Silver: Jenny Wolf
Bronze: Beixing Wang (Fuzzerd)
Overall points:
OSG: 50
SonicAD: 29 (Edit: whoops, shorted myself 3 points a couple days ago; edited previous posts to fix)
fuzzerd: 19
FKE: 5
-
Feb. 17 picks!
Cross-Country Skiing: Ladies' Individual Sprint Classic: Justyna Kowalczyk
Cross-Country Skiing: Men's Individual Sprint Classic: Petter Northug
Alpine Skiing: Ladies' Downhill: Lindsey Vonn (I'll take the risk despite the injury!)
Snowboarding: Men's Halfpipe: Shaun White
Speed Skating: Men's 1000m: Lee Kyou Hyuk
Luge: Doubles: Leitner/Resch
Short Track Speed Skating: Ladies' 500m: Nannan Zhao
Short Track Speed Skating: Men's 1000m: Apolo Anton Ohno
Short Track Speed Skating: Men's 5000m Relay: USA
-
feb 17th picks:
Cross-Country Skiing: Ladies' Individual Sprint Classic: Helena Jonsson
Cross-Country Skiing: Men's Individual Sprint Clasic: Tim Burke
Alpine Skiing: Ladies' Downhill: Lindsey Vonn
Snowboarding: Men's Halfpipe: Shaun White
Speed Skating: Men's 1000m: Shani Davis
Luge: Doubles: André Florschütz & Torsten Wustlich
Short Track Speed Skating: Ladies' 500m: Katherine Reutter (have to go with the girl who was on the colbert report!)
Short Track Speed Skating: Men's 1000m: Apolo Anton Ohno
Short Track Speed Skating: Men's 5000m Relay: Canada
-
Alpine Skiing: Ladies' Super Combined: Anja Parson
Biathlon: Women's 15km Individual: Magdalena Neuner
Snowboarding: Ladies' Halfpipe: Gretchen Bleiler
Biathlon: Men's 20km Individual: Emil Hegle Svendsen
Speed Skating: Ladies' 1000m: Christine Nesbitt
Skeleton: Women's: Marion Trott
Skeleton: Men's: Jon Montgomery
-
Results for Feb. 17:
Alpine Skiing: Ladies' Downhill:
Gold: Lindsey Vonn (OSG, SonicAD, Fuzzerd)
Silver: Julia Mancuso
Bronze: Elisabeth Goergl
Cross-Country Skiing: Ladies' Individual Sprint Classic
Gold: Marit Bjoergen
Silver: Justyna Kowalczyk (OSG, SonicAD)
Bronze: Petra Majdic
Cross-Country Skiing: Men's Individual Sprint Classic:
Gold: Nikita Kriukov
Silver: Alexander Panzhinskiy
Bronze: Petter Northug (SonicAD)
Speed Skating: Men's 1000m:
Gold: Shani Davis (Fuzzerd)
Silver: Tae-Bum Mo (OSG)
Bronze: Chad Hedrick
Luge: Doubles:
Gold: Linger/Linger (OSG)
Silver: Sics/Sics
Bronze: Leitner/Resch (SonicAD)
Short Track Speed Skating: Ladies' 500m:
Gold: Meng Wang (OSG)
Silver: Marianne St-Gelais
Bronze: Arianna Fontana
Snowboarding: Men's Halfpipe:
Gold: Shaun White (OSG, SonicAD, Fuzzerd)
Silver: Peetu Piiroinen
Bronze: Scott Lago
Overall points:
OSG: 76
SonicAD: 44
fuzzerd: 34
FKE: 5
-
Feb. 18 picks:
Alpine Skiing: Ladies' Super Combined: Lindsey Vonn
Biathlon: Women's 15km Individual: Svetlana Sleptsova
Snowboarding: Ladies' Halfpipe: Gretchen Bleiler
Biathlon: Men's 20km Individual: Ole Einar Bjoerndalen
Speed Skating: Ladies' 1000m: Christine Nesbitt
Skeleton: Women's: Marion Trott
Skeleton: Men's: Jon Montgomery
-
Results for Feb. 18:
Biathlon: Women's 15km Individual:
Gold: Tora Berger
Silver: Elena Khrustaleva
Bronze: Darya Domracheva
Alpine Skiing: Ladies' Super Combined:
Gold: Maria Riesch
Silver: Julia Mancuso
Bronze: Anja Paerson (Fuzzerd)
Speed Skating: Ladies' 1000m:
Gold: Christine Nesbitt (OSG, SonicAD, Fuzzerd)
Silver: Annette Gerritsen
Bronze: Laurine van Riessen
Biathlon: Men's 20km Individual:
Gold: Emil Hegle Svendsen (OSG, Fuzzerd)
Silver: Sergey Novikov
Bronze: Ole Einar Bjoerndalen (SonicAD)
Figure Skating: Men's:
Gold: Evan Lysacek (SonicAD)
Silver: Evgeni Plushenko (OSG)
Bronze: Daisuke Takahashi (Fuzzerd)
Snowboarding: Ladies' Halfpipe:
Gold: Torah Bright (OSG)
Silver: Hannah Teter
Bronze: Kelly Clark
Overall points:
OSG: 94
SonicAD: 55
fuzzerd: 46
FKE: 5
-
Feb. 19 picks:
Ski Jumping: Large Hill: Simon Ammann
Alpine Skiing: Men's Super-G: Bode Miller
Cross-Country Skiing: Ladies' 15km Pursuit: Justyna Kowalczyk
Figure Skating: Ice Dancing: Belbin/Agosto
-
Feb. 19 picks:
Ski Jumping: Large Hill: Peter Frenette
Alpine Skiing: Men's Super-G: Mario Scheiber
Cross-Country Skiing: Ladies' 15km Pursuit: Irina Khazova
Figure Skating: Ice Dancing: Evan Bates, Emily Samuelson
-
Ski Jumping: Large Hill: Simon Ammann
Alpine Skiing: Men's Super-G: Bode Miller
Cross-Country Skiing: Ladies' 15km Pursuit: Charlotte Kalla
Figure Skating: Ice Dancing: Virtue/Moir
-
Alpine Skiing: Ladies' Super-G: Lindsey Vonn
Freestyle Skiing: Ladies' Aerials: Nina Li
Cross-Country Skiing: Men's 30km Pursuit: Anders Sodergren
Speed Skating: Men's 1500m: Shani Davis
Bobsleigh: Two-Man: Andre Lange
Short Track Speed Skating: Ladies' 1500m: Katherine Reutter (yup again <_<)
-
Feb. 20 picks (I'll update points tonight heh):
Alpine Skiing: Ladies' Super-G: Lindsey Vonn
Freestyle Skiing: Ladies' Aerials: Lydia Lassila
Cross-Country Skiing: Men's 30km Pursuit: Marcus Hellner
Speed Skating: Men's 1500m: Shani Davis
Bobsleigh: Two-Man: Lange/Kuske
Short Track Speed Skating: Ladies' 1500m: Meng Wang
-
Freestyle Skiing: Men's Ski Cross: Christhopher Del Bosco
Alpine Skiing: Men's Super Combined: Bode Miller
Biathlon: Men's 15km Mass Start: Ole Einar Bjoerndalen
Biathlon: Women's 12.5km Mass Start: Helena Jonsson
Speed Skating: Ladies' 1500m: Christine Nesbitt
edit: giant slalom: Ted Ligety
-
Yeah not getting them up tonight either. >_> Will have them up later in the day.
Feb. 22 picks:
Freestyle Skiing: Men's Ski Cross: Tomas Kraus
Alpine Skiing: Men's Super Combined: Bode Miller
Biathlon: Men's 15km Mass Start: Emil Hegle Svendsen
Biathlon: Women's 12.5km Mass Start: Helena Jonsson
Speed Skating: Ladies' 1500m: Kristina Groves